Zacznijmy od historii – czyli co to jest snooker i jakie były okoliczności towarzyszące jego powstaniu? Historia jest dosyć banalna i jak to często bywa zaważyła „nuda”. A dokładniej znudzenie brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Indiach w XIX w. Jako że tradycyjna gra w pool (bilarda) zaczęła im się nieco przykrzyć postanowili wymyślić własne zasady a samą nazwę miał ponoć z czasem nadać późniejszy brytyjski premier – Nevill Chamberlain. Nie będziemy tutaj wyjaśniać wszystkich zasad. Dopowiedzmy jedynie że tradycyjnie wykluczone są stroje „casualowe” w miejsce obowiązujących muszki, białej koszuli i kamizelki. Zresztą – wystarczy obejrzeć któreś z spotkań zbliżającego się wielkimi krokami German Masters. Po tym wstępie przejdźmy do meritum – różnice w stołach do gry w pool oraz w snookera.
Różnice w budowie stołu do snookera są zauważalne gołym okiem, nawet dla niewprawnego obserwatora. Chodzi o to że stoły do snookera są po prostu większe. Wymiary turniejowego stołu do snookera to 12 ft x 6 ft (w przybliżeniu 3,6m długości i 1,8m szerokości). Liczba kieszeni (w stołach do pool mówimy o łuzach) jest taka sama – czyli 6. Rozmieszczone są identycznie, tj. 4 w rogach oraz 2 w połowie dłuższej bandy. Większe wymiary pola do gry przekłada się na większą masę płyty rozgrywającej - w tym wypadku jest to najczęściej solidna płyta z łupka włoskiego o masie kilkuset kg. Dlatego sam stelaż stołu podtrzymujący płytę musi być równie solidny. Wykonujemy go najczęściej z litego drewna gdyż tylko taki potrafi zapewnić niezbędną sztywność i wytrzymałość. Dobrym przykładem stołu do snookera o długości 12 ft jest model Atlantic. Co ciekawe, oferujemy do niego blat biesiadny, który przemienia go w elegancki stół o tradycyjnych funkcjach. Obrazu całości dopełniają łuzy i kosze wykonane z naturalnej skóry.
O stołach do bilarda (pool) ogólnie możemy napisać że są to mniejsi bracia stołów snookerowych (gdy mówimy o wymiarach turniejowych). Mniejsze wymiary stołu pozwalają na nieco mniejszy reżim technologiczny w kwestii stosowanych materiałów. Nierzadko możemy więc spotkać materiały drewnopodobne czy zamiennik kamiennej płyty rozgrywającej w formie płyty postformingowej. Oczywiście stoły z tańszych materiałów z powodzeniem spełnią wymagania gry rekreacyjnej. Dla graczy z większym budżetem przygotowujemy stoły bez żadnych kompromisów – najwyższej jakości płyta kamienna, solidny stelaż z litego drewna, solidne bandy oraz najwyższej jakości wykończenie. Po szczegóły jak zwykle zapraszamy do kontaktu bezpośredniego.