Popularne wersje gier bilardowych to m.in. pool, ósemka, widowiskowy snooker - znany z rozgrywek profesjonalistów, czy francuski karambol – gdzie liczą się zderzenia bil a nie ich wbicie do otworu. Niewiele osób kojarzy jednak cutthroat – odmianę bilarda, w którą grać może nawet pięć osób jednocześnie.
Gry bilardowe różnią się między sobą zasadami, ilością i średnicą używanych bil oraz przekątną stołu do gry. Łączy je fakt, że zazwyczaj w rozgrywce bierze udział tylko dwóch zawodników. Czasami bywa to ograniczające, ale cóż - takie już bilard ma zasady.
Co więc zrobić, gdy zaprosiliśmy na wieczór przy stole bilardowym kilku znajomych? Rozgrywać partię z każdym po kolei, zmuszając pozostałych do czekania na swoją kolej? Czy może podzielić gości na dwie drużyny i każdej dać jeden kij? Ani jedno, ani drugie. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam cutthroat – mało znana odmiana gry w bilard, przeznaczona dla trzech lub pięciu uczestników.
Do gry wykorzystuje się typowy zestaw piętnastu, kolejno ponumerowanych bil kolorowych oraz jedną bilę białą, za pośrednictwem której pozostałe wbijane są do łuz (otworów). Każdemu z uczestników rozgrywki przypisane są kule z kolejnymi numerami, np. 1-5, 6-10 i 11-15 w przypadku trzech graczy lub 1-3, 4-6, 7-9, 10-12 i 13-15 jeżeli graczy jest pięciu.
Celem gry jest umieszczenie w łuzach wszystkich kul należących do przeciwników, zanim oni zrobią to samo z naszymi. Wbicie jednej bili przeciwnika daje prawo kontynuacji kolejki i podjęcia próby wbicia kolejnej. Zwycięzcą zostaje gracz, którego bile zostaną na stole jako ostatnie. Cutthroat, jako gra całkowicie rekreacyjna i towarzyska, nie wymaga deklarowania, w który z otworów musi wpaść dana bila - chociaż oczywiście można to zrobić, by zwiększyć poziom trudności.
Bile należy rozstawić na stole w formie tradycyjnego trójkąta tak, aby na przedzie znajdowała się kula z numerem 1 a na pozostałych wierzchołkach te z numerami 6 i 11. Białą bilę umieszczamy w dowolnym miejscu na polu bazy (prostokątny obszar 1/4 dolnej części stołu, z trzech stron ograniczony bandami a z czwartej - linią bazy).
Początek nowej partii, czyli tzw. rozbicie przeprowadza zazwyczaj osoba, która zajęła ostatnie miejsce w partii poprzedniej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to rotacyjnie (gracz 1, gracz 2, gracz 3, itd.).
Jak w każdej grze bilardowej, tak i w wersji cutthorat zdarzają się faule, czyli zagrania niezgodnie z ustalonymi zasadami. Sytuacja faulu ma miejsce gdy:
Do rozegrania towarzyskiego meczu w cutthroat z powodzeniem wykorzystamy standardowy stół do bilarda lub snookera o wymiarach od 6 do 12 stóp. Mogą to być zarówno wersje z automatem spływowym, bardziej klasyczne stoły koszykowe, jak i zyskujące popularność stoły 2 w 1 z nakładanym blatem jadalnym. Nie sprawdzi się natomiast stół do karambola, który nie posiada otworów do wbijania bil.