Współczesny bilard to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu, której praktykowanie gwarantuje dzieciom i młodzieży szereg korzyści. Regularny trening zapewnia dawkę aktywności fizycznej, zaspokaja naturalną potrzebę rywalizacji oraz kształtuje takie cechy charakteru jak cierpliwość, systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu.
Statystyki są dramatyczne! Co trzeci ośmiolatek w Polsce ma nadwagę, co dziesiąty zmaga się z otyłością i również co dziesiąty ma nadciśnienie tętnicze. Dzisiejsze dzieci i młodzież są nawet o połowę mniej sprawne niż ich rówieśnicy w latach siedemdziesiątych.
Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest postępująca cyfryzacja wszystkich dziedzin życia. Młodzi ludzie preferują siedzący tryb życia, skupiając swoje zainteresowania głównie na świecie wirtualnym. Jak ognia unikają sportu i wysiłku fizycznego. Brak regularnej aktywności to nie tylko słaba kondycja i nadmiar kilogramów. To również poważne problemy ze skupieniem uwagi, wyższy poziom odczuwanego stresu i utrudnione nawiązywanie relacji w świecie rzeczywistym.
Współczesny bilard to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa, z rosnącą liczbą zawodników o coraz wyższych umiejętnościach. Nie ma wiele wspólnego z pokutującym gdzieniegdzie obrazem hazardowych rozgrywek i nieciekawych osobników, okupujących stół do bilarda w zadymionym pubie. Do nowoczesnych klubów coraz częściej przychodzą prawdziwi pasjonaci tej dyscypliny, nierzadko ojcowie z synami lub całe rodziny. Na terenie kraju funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt drużyn, skupionych w pierwszej i drugiej lidze oraz ekstraklasie Polskiego Związku Bilardowego (PZBill).
Zainteresowanie dziecka grą w bilard (ten prawdziwy, nie wirtualny) jest oryginalnym i skutecznym sposobem na oderwanie go od ekranu smartfona lub komputera. Regularny trening wbijania bil to nie tylko dobra zabawa i dawka aktywności fizycznej – godzina gry pozwala spalić ok. 170 kcal. To także, a może przede wszystkim, nauka cierpliwości, systematyczności i wytrwałości w drodze do celu. Bilard, jak każdy sport, wiąże się z rywalizacją i chęcią samodoskonalenia. Te cechy – bardzo przydatne w codziennym życiu – są u młodego pokolenia towarem zdecydowanie deficytowym.
Aby zacząć przygodę z bilardem nie musimy od razu inwestować w stół, kije, zestaw bil i pozostały ekwipunek. Na początek wystarczą dobre chęci i trochę czasu. Pierwsze kroki warto skierować do najbliższego klubu bilardowego (ich listę znajdziemy m.in. na stronie PZBil). Zazwyczaj pracują w nich kompetentni instruktorzy, którzy w sympatycznej atmosferze, krok po kroku wdrożą przyszłego zawodnika w tajniki gry. Pod ich czujnym okiem pozna on podstawowe pojęcia, przepisy i zasady gry w bilard a następnie rozpocznie regularny trening. Instruktor doradzi również w wyborze odpowiedniego dla danej osoby sprzętu, dopasowanego zarówno do poziomu sportowego jak i zasobności kieszeni.
Wraz z rozwojem umiejętności młody zawodnik może spróbować swoich sił w sportowej rywalizacji z innymi graczami. Warto w tym kontekście wymienić rozgrywki najpopularniejszy w kraju cykl zawodów Bilard Sport Amator Challenge a dla bardziej zaawansowanych zawody Grand Prix Polski.
Kiedy już bilard stanie się pasją naszego dziecka (a może i nas samych) warto pomyśleć o zakupie własnego stołu do gry. Korzyści z jego posiadania to nie tylko możliwość częstszych treningów. Początkowy wydatek szybko zamortyzuje się dzięki oszczędnościom na wynajmie stołu w klubie bilardowym oraz braku kosztów dojazdu. Oryginalny mebel z pewnością będzie atrakcją spotkań rodzinno-towarzyskich.
Jeżeli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem do celów rozrywkowych warto zdecydować się na praktyczny stół bilardowy 2w1. Dzięki możliwości przykrycia dopasowanym blatem można go w ciągu kilku chwil przekształcić w pełnowartościowy stół jadalny lub konferencyjny. Szeroki wybór stołów bilardowych typu 2 w 1 oferuje firma Fa-Bil. Mogą one być dostarczone w dowolnym rozmiarze, zróżnicowanej stylistyce i standardzie wykończenia.