Gry bilardowe to doskonały sposób na zachęcenie osób starszych do aktywnego spędzania czasu. Łączą w sobie umiarkowany wysiłek fizyczny, ćwiczenia precyzji i koncentracji oraz możliwość spędzenia czasu w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach. Systematyczny trening zauważalnie opóźnia procesy starzenia się ciała i umysłu.
O tym, że regularna aktywność fizyczna to element niezbędny do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia nie trzeba nikogo przekonywać. Dowiedziono, że codzienna porcja ruchu pozwala dłużej zachować sprawność, spowalnia utratę masy mięśniowej oraz rozwój wielu powszechnych wśród osób starszych schorzeń, w tym nadciśnienia, cukrzycy i osteoporozy. Aktywność fizyczna jest też bodźcem dla mózgu do wydzielania endorfin (tzw. hormonu szczęścia), znacząco poprawiających samopoczucie i łagodzących stres.
W przypadku seniorów, czyli osób po 65 roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca minimum 30 minut umiarkowanego wysiłku pięć razy w tygodniu. Dobierając najkorzystniejszy dla osób starszych rodzaj aktywności fizycznej warto zwrócić uwagę by obejmowała ona ćwiczenia wytrzymałościowe (poprawiające wydolność tlenową), siłowe (wzmacniające mięśnie), rozciągające (stretching) oraz usprawniające zmysł równowagi i koordynację ruchową. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ pomagają zmniejszyć ryzyko upadków.
Dobrym pomysłem na trening równowagi i koordynacji będzie zainteresowanie seniora grą w bilard, która w naturalny sposób łączy lekką aktywność fizyczną z możliwością przyjemnego spędzenia czasu w gronie rodziny lub znajomych.
Korzystny wpływ gier bilardowych na zdrowie osób starszych zaobserwowali m.in. duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Badając w 2014 r. różne aspekty starzenia się społeczeństwa odkryli, że bilard jako gra sprawnościowa i towarzyska jest w stanie zauważalnie spowolnić niekorzystne procesy. Rozgrywana partia w naturalny sposób przeplata okresy wysiłku i odpoczynku, dzięki czemu nawet osoby w dość zaawansowanym wieku są w stanie spędzić przy stole do bilarda kilka godzin. Wynik ten jest trudny do uzyskania w innych rodzajach aktywności fizycznej.
Obserwując grających regularnie w bilard pensjonariuszy domu spokojnej starości badacze zauważyli, że ich koncentracja na wbiciu bili do właściwego otworu nierzadko była tak absorbująca, że zapominali oni o swoich codziennych problemach, chorobach i dolegliwościach. Pozytywne nastawienie i wyparcie negatywnych myśli o stanie zdrowia bardzo korzystnie wpływały na ich ogólny dobrostan psychiczny. Nie bez znaczenia było też długotrwałe przebywanie w gronie rówieśników, zaspokajające naturalną potrzebę kontaktu i rozmowy.
Takie podejście do bilarda może stać się ważnym elementem zyskującej na popularności filozofii „aktywnego starzenia”, czyli zapewnienia seniorowi maksymalnej możliwej do uzyskania jakości życia w jak najdłuższym okresie czasu.
Stół bilardowy w domu, ośrodku pobytu dziennego lub sanatorium to atrakcyjny i zdecydowanie korzystniejszy dla zdrowia sposób spędzania czasu niż oglądanie telewizji. Może stać się ważnym elementem profilaktyki prozdrowotnej seniorów, zmuszając do aktywności ruchowej, ćwicząc koncentrację i precyzję ruchów. Tego typu zaangażowanie znacząco przyczynia się do przedłużenia sprawności fizycznej i intelektualnej. Jeśli w naszym domu czy ośrodku nie dysponujemy dużą przestrzenią, warto wybrać stół bilardowy z blatem. Będzie wówczas służyć zarówno do spożywania posiłków, jak i rozrywki.
Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że w trakcie wbijania kolejnych bil pracują i rozciągają się mięśnie pleców, co korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała przez seniora. Ćwiczone są także stawy palców, dzięki czemu dłonie dłużej zachowują sprawność.
Oprócz korzyści fizycznych gra w bilard dostarcza też wielu pozytywnych emocji. Rozegranie kilku partyjek jest doskonałym pretekstem do nawiązywania relacji towarzyskich przy stole do bilarda, rozmów o „starych, dobrych czasach” i grupowej integracji pensjonariuszy turnusów rehabilitacyjnych lub domów spokojnej starości.