Centralnym elementem każdej jadalni jest stół. To miejsce celebrowania posiłków, rodzinnych spotkań, ale nierzadko też pracy lub zabawy. Jego wielofunkcyjność możemy zwiększyć decydując się na mebel łączący w sobie stół jadalny ze stołem bilardowym. Takie rozwiązanie pozwoli w jednej chwili przekształcić prozaiczną jadalnię w klimatyczny domowy klub.
Jadalnia, która kiedyś kojarzyła się z luksusem, staje się obecnie integralnym elementem nowo projektowanych domów i większych mieszkań. Czasami jako osobne pomieszczenie, częściej jako wydzielona przestrzeń kuchni lub salonu.
To drugie rozwiązanie jest oczywiście zdecydowanie bardziej popularne, gdyż niewiele osób dysponuje osobnym i odpowiednio dużym pomieszczeniem. Wydzielenie części jadalnej, w obrębie kuchni bądź salonu, to również ułatwienie logistyczne. Zdecydowanie szybciej i wygodniej można dostarczać gorące posiłki na stół, a po ich zakończeniu pozbywać się brudnych naczyń. Łatwiej też sprzątnąć kuchnię i jadalnię za jednym zamachem.
Istnieją różne szkoły urządzania wnętrz, kładące nacisk na odmienne aspekty zagadnienia. Naszym jednak zdaniem prace aranżacyjne jadalni warto rozpocząć od dobru stołu najbardziej odpowiadającego gustom i potrzebom użytkowników. Jest on centralnym, najbardziej rzucającym się w oczy elementem całego pomieszczenia. Wraz z dopełniającymi go krzesłami, kredensem i stylowym oświetleniem stworzy klimatyczną całość.
Im dalej w las, tym więcej drzew – mówi stare przysłowie. Sprawdza się ono również w przypadku wyboru stołu do jadalni. Dostępna oferta producentów mebli jest tak szeroka, że może przyprawić o zawrót głowy. Czym więc się kierować? Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by podjąć właściwą decyzję i być zadowolonym z wyboru przez wiele lat?
Dobrze dobrany stół nie może być ani za duży, ani za mały – niby banał, ale warty kilku chwil przemyśleń. Jaka jest wielkość naszej jadalni? Ilu domowników i w jaki sposób będzie ze stołu korzystało? Czy będzie wykorzystywany tylko do spożywania posiłków, czy też może będziemy chcieli przy nim czasami pracować a dzieci bawić się? Czy prowadzimy bujne życie towarzyskie i często zapraszamy znajomych? Zbyt mały stół do jadalni przyprawi nas o irytację w sytuacji większych imprez. Zbyt duży będzie niepotrzebnie zajmował miejsce, nie będąc w pełni wykorzystywany. Dla komfortu gości każdy z nich powinien mieć do swojej dyspozycji odcinek stołu o szerokości minimum 60 cm oraz odpowiednią przestrzeń komunikacyjną za plecami.
Drugim ważnym aspektem wyboru stołu jadalnego jest styl w jakim pragniemy urządzić naszą jadalnię. Nawet jeżeli będzie ona tylko częścią kuchni lub salonu - warto wydzielić ją wizualnie od reszty pomieszczenia. Niezależnie o tego, czy preferujemy klasykę, czy nowoczesny minimalizm należy zachować spójność stylistyczną pomiędzy dominującym elementem, jakim jest stół a dopełniającymi go krzesłami, szafkami i oświetleniem.
Osoby towarzyskie, lubiące zapraszać do siebie rodzinę i znajomych na pewno docenią pomysłowy sposób na urozmaicenie spotkań w większym gronie. Ten sposób to stół bilardowy z blatem jadalnym. Oryginalny mebel łączy w sobie funkcję użytkową i rozrywkową. Po zakończonej kolacji wystarczy tylko zdjąć dopasowany blat, by błyskawicznie przekształcić stół jadalny w stół do gry. Włączając nastrojowe światło, ulubioną muzykę i serwując zimne drinki momentalnie przeniesiemy się z domu do stylowego klubu. Zarówno domownicy, jak i goście będą z pewnością zadowoleni z takiego rozwiązania.
Wybór stołów typu 2 w 1 jednym jest duży, warto więc przed zdecydowaniem się na konkretny model poznać ich ogólną specyfikę. Jak w przypadku zakupu każdego mebla trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego prezencję i rozmiary, ale też budżet którym dysponujemy.
W przypadku stołu bilardowego kluczowym elementem będzie pokryta suknem płyta główna, pełniąca rolę pola gry. Do najlepszych, ale też najdroższych zalicza się płyty kamienne z łupka włoskiego. Są one idealnie równe oraz odporne na powstawanie wgłębień i wypaczeń - powodowanych przez uderzające bile. Wariant bardziej ekonomiczny to tzw. płyta postformingowa – czyli płyta wiórowa, pokryta na gorąco trwałym laminatem.
Korpus wysokiej klasy modeli powstaje z litego drewna dębowego, jesionowego, brzozowego, olchowego lub bukowego. Tańsze modele wykonane są częściowo z płyty meblowej, aczkolwiek przy użytku typowo rekreacyjnym nie będzie to robiło wielkiej różnicy. W warunkach domowych docenimy za to ich niższą wagę i tym samym większą mobilność.
W ofercie firmy Fa-Bil znajdziemy stoły bilardowe z blatem jadalnym o zróżnicowanej stylistyce. Ich wygląd oraz rozmiary mogą zostać spersonalizowane zgodnie z życzeniem klienta. Wszystkie stoły wykonywane są przez doświadczonych rzemieślników ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Zróżnicowaną gamę stołów uzupełniają pasujące do nich krzesła, ławy i stoliki kawowe.